Lípy provoněly naše domovy. Pozvěte je také do kuchyně!

31. května 2018

lípa_image

 

Češi, potažmo Slované, si svůj národní (posvátný) strom vybrali více než dobře. Lípa srdčitá (malolistá) i lípa velkolistá představují jeden z nejmohutnějších a zároveň nejhojněji se vyskytující strom u nás.

 

Výskyt a sběr

Miluje slunné stráně, lemuje okraje cest, v horách nad 900 m ji budeme hledat marně. Předkové tvrdili, že lípa má vztah k dubu jako žena k muži, oba stromy pospolu symbolizují jing a jang. Také se věřilo, že lípa je stromem osudu a pokud zemře posvátná lípa, zanikne celý národ.

 

Květy lípy obsahují éterické oleje, flavonoidy a třísloviny, plody zase obsahují 20 – 28 % oleje a mohou být použity k jeho získávání.

 

Lipový květ se sbírá a suší včetně žlutých blanitých jazykovitých listů. Doporučuje se jej sušit ve stínu při teplotě do 35 - 40 stupňů a následně skladovat v dobře uzavíratelných tmavých nádobách. V každém případě květy používejte pouze do další sklizně, po této době ztratí účinnost a dokonce se udává, že by mohly u citlivějších osob vyvolat i trávicí potíže.

 

Využití v kuchyni

Mladé lipové listy osvěží saláty, pesta či smoothie, nerozvité pupeny skvěle ladí např. s pohankou. Květy lípy chutnají nejen včelám! Začerstva je využijete pro ochucení limonád či mlék - vč. rostlinných alternativ, ze kterých následně připravíte výborné kaše, pudinky nebo krémy. Z květů si můžete vyrobit domácí lipové víno, pro osvěžení vyzkoušejte třeba vynikající semifreddo!

 

A pokud se Vám stane, že přijdete s „křížkem po funuse“ a lípy potkáte již odkvetlé, nesmutněte! Ke slovu se alespoň dostanou lipové plody! Připravit si z nich může třeba „alias kávu“ nebo čatní.

 

Lípu mohou bez problémů konzumovat i děti (pozor jen u alergiků na pyly stromů!), nejsou známy žádné vedlejší účinky jejího užívání a to ani při časté konzumaci.

 

Skvělé tipy, kterak v kuchyni využít lipové listy, květy i plody najdete v Lesní kuchařce manželů Matějkových nebo Květinové kuchařce J. Vlkové.


Využití v lidovém léčitelství

Pro přípravu čaje, jenž bude nápomocný při léčbě rýmy nebo nachlazení, jsou zapotřebí květy ještě plně nerozvité, což platí pro použití květů čerstvých i sušených. Pokud se nachladíte, vhod Vám jistě přijde i lipový med. O ten však musíte požádat pilné včelky :).

 

Při jakých zdravotních neduzích může lípa podat pomocnou ruku? Kromě rýmy a nachlazení ji vyzkoušejte při zahlenění, horečce, nemocech dýchacích cest, problémech s močovými cestami, játry, cholesterolem či krevním tlakem. Její síly můžete vyzkoušet i při nespavosti, revmatismu nebo trávicích potížích.

 

Z lipového dřeva se dříve vyrábělo lipové uhlí s podobnými účinky jako uhlí živočišné.

 

 

Kamutová kaše z lipového mléka s chilli čokoládou a třešněmi

(2 porce)

 

kamutová kaše s lípou

 

500 ml rostlinného mléka

50 g mletého kamutu (evt. jakékoli oblíbené krupice – pohanková, špaldová…)

1 – 2 kostičky bezmléčné kvalitní chilli čokolády

med dle chuti (ideálně lipový)

1 – 2 lžičky ghí nebo kokosového tuku

dvě větší hrsti lipových květů (jen kvítků, bez listů)

třešně dle chuti

špetka mořské soli

 

Lipové květy natrháme v co nejčistší lokalitě, abychom je nemuseli omývat a nepřišli o cenný pyl. Kvítky zalijeme mlékem a necháme je v lednici alespoň 24 hodin macerovat. Kamut najemno rozemeleme ve výkonném mixéru (v případě absence takového mixéru použijeme oblíbenou krupici), zalijeme 250 ml rostlinného mléka, přidáme špetku soli, promícháme a přes noc necháme v lednici odležet. Zbylé mléko přivedeme k varu, za stálého míchání pár minut povaříme, stáhneme z ohně a vmícháme ghí nebo kokosový tuk, po mírném zchladnutí také med (příp. nedoslazujeme, není-li to nutné). Chilli čokoládu najemno nastrouháme a při podávání každou porci kaše jemně posypeme. Na závěr doladíme třešněmi.

 

 

Lipový čaj při nachlazení

(1 šálek)

 

lipovčaj

 

1 lžíce sušených lipových květů

1 lžíce sušené hluchavky

3 lžíce sušeného bezového květu

1 lžíce sušených šípků (nebo ½ - 1 zarovnaná lžička šípkového prášku nebo sušeného šípku)

300 ml vody

1 lžička medu

citrónová šťáva dle potřeby

 

Veškeré byliny a šípek zalijeme horkou vodou a necháme 10 – 15 min louhovat. Slijeme, po částečném zchladnutí dosladíme medem (ale nemusíme), a doladíme dle chuti citrónovou šťávou.

 

 

Lipové semifreddo

(3 – 4 porce)

 

lipové semifredo

 

150 ml macerátu šlehačky /nebo kokosové alternativy smetany/ s lipovými květy (viz recept na kamutovou kaši z lipového mléka)

2 čerstvé „šťastné“ žloutky

70 g lipového medu

¼ - ½ lžičky mleté vanilky

jedlé květy na doladění

 

Žloutky utřeme s medem do pěny, přidáme vanilku a prošleháme. „Lipovou“ šlehačku ušleháme dotuha, lehce vmícháme do žloutkové směsi, nalijeme do vhodných formiček a dáme do mrazáku na cca 5 – 6 hodin. Při podávání doladíme jedlými květy dle vlastní fantazie a chuti.

 

 

Lipová „káva“

 

lipová káva

 

Lipové plody jemně očistíme (pokud je to jen trochu možné a pocházejí z čisté lokality, nemyjeme je) a v troubě vyhřáté na 150 stupňů pražíme asi 20 min (lze pražit i nasucho na pánvi, ale obtížněji se hlídá správná teplota i doba pražení). Pražené a vychladlé plody skladujeme ve vzduchotěsné nádobě. Pražené plody pomeleme v mlýnku na kávu nebo rozmixujeme ve výkonném mixéru vždy jen v malém množství na jemný prášek (nemele příliš velké množství do zásoby). Při přípravě „kávy“ zaléváme vařící vodou, jak jsme zvyklí u kávy klasické.

 


Čatní s lipovými plody

1 kg zelených rajčat

250 g cibule

120 g rozinek

100 g panely

75 g mladých plodů lípy (kuliček)

30 g čerstvého zázvoru

3 lžíce hořčičných semínek

1 lžíce mleté kurkumy

1 červená chilli paprička

80 ml jablečného octa

300 ml vody

 

Rajčata a cibuli nakrájíme na kostičky, zázvor oloupeme a nastrouháme. Chilli papričku zbavíme semínek a nasekáme. Všechny ingredience dáme do hrnce a stálého míchání přivedeme k varu. Za častého míchání vaříme cca 30 minut do zhoustnutí. Nalijeme do dobře vymytých a vysušených skleniček a sterilujeme na 80 stupňů cca 35 – 45 minut (dle velikosti skleniček).

 

Zdroje informací a inspirace: Rok ve Svatojánu (E. Francová); Lesní kuchařka (Š. a M. Matějkovi); Vaříme podle herbáře (K. Winterová, L. Rybová); Byliny na dýchací cesty (I.Rystonová); Květinová kuchařka (J. Vlková); https://zalesackevareni.webnode.cz

©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce