Jehličí na talíři: svědčí chuťovým buňkám i imunitě

10. května 2018

 

Jehličnany letos houfně kvetou. Oblaka pylu z lesů a parků za větrného počasí připomínají písečnou bouři. Jejich jarní bujení však skýtá našim smyslům i příjemnější zážitky. Mladé výhonky (a šišky) jehličnanů, zejména pak borovic a smrků skýtají výjimečný chuťový zážitek. Terpentýnová silice navíc rozpouští hleny, uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání a mírní revmatické bolesti.

 

Zejména mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitamínu C, podporují přirozenou imunitu a pomáhají tělu zbavovat se toxinů.

 

Pojďme si jich užít dříve, než se promění v tuhé jehličky a barevně splynou se svým mateřským stromem.

 

Nejjednodušší způsob jejich kulinářského zpracování představuje přeměna na kořenící prostředek, resp. sůl, kterou v blížící se grilovací sezóně využijete k dochucení marinád, tapenád i salátů.

Výhonky na sítku jemně propláchněte, nechte oschnout a rozmixujte s hrubou solí (vzájemný poměr soli a výhonků je na Vás).

 

fazolové brownies s lesním krémem

 

Více inspirace najdete v tomto článku a podstatně více se dočtete v květinových kuchařkách Jany Vlkové a Divoké kuchařce a zejména pak Lesní kuchařce manželů Matějkových.

Rádi byste věděli, jak chutná brownies s lesní pěnou? Jak smrkové výhonky prospívají marinování lososa? Jak udělat smrkovou tatarku, bezlepkovou pizzu s jehličím nebo jak si smrk rozumí se žampiony? Jak připravit chutné smrkové smoothie a jaké ingredience přidat, když si chceme jehličí naložit na časy, kdy už nepůjde jíst čerstvé?

 

Veškerou literaturu si můžete prohlédnout i zakoupit také v Bazalce BIO na Gočárově třídě.

 

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce