Detox, který si užijete!

06. března 2018

detoxim

 

Žádná ironie, prostá realita :). Detoxikace organismu je často vnímána jako nepopulární odříkání, hladovění nebo minimálně chuťové strádání. Tak to ale být nemusí. Záleží samozřejmě na tom, jak ortodoxní během detoxu hodláte být, co od něho očekáváte, jak dlouho se mu chcete věnovat, ale ze všeho nejdůležitější je postoj, jaký k detoxu zaujmete ve své mysli.

 

Co znamená detoxikace a proč se jí věnovat právě teď?


Detoxikace – zjednodušeně řečeno – spočívá v eliminaci škodlivých látek v našem organismu, neboli v jeho očistě od látek, které do našeho těla nepatří. Je přirozenou součástí zejména východních filozofií a přístupů k léčení (např. ajurvédy nebo tradiční čínské medicíny) a stále častěji se stává zaklínadlem na přelomu zimy a jara skloňovaným prakticky na každém kroku.

 

Detoxikace je přitom zcela přirozený proces, který v lidském těle probíhá neustále. Organismus se stále musí vypořádávat s toxickými zplodinami, vznikajícími jako odpadní produkty buněčného metabolismu. Klíčovou roli v tomto procesu hrají hlavní „čističky“ v lidském tělejátra a ledviny, přičemž jim pomáhají další orgány – střeva, lymfatický systém, plíce a kůže.


Vlivem celé řady vlivů, zejména pak druhem a množstvím konzumované stravy, prostředím, ve kterém žijeme, používáním kosmetiky, užíváním léků, permanentním stresem, spánkovou deprivací (dlouhodobým nedostatkem spánku) atd., dochází k přetěžování a postupnému selhávání přirozené detoxikační schopnosti našeho těla. To začíná strádat, imunitní systém nedokáže čelit všem útokům a tělo začíná vysílat varovné signály. Nejdříve méně úderné např. v podobě nedostatku energie a únavy, špatné nálady, postupně přitvrzuje bolestmi hlavy, zažívacími obtížemi, padáním vlasů, lámáním nehtů…a pokud se stále žádná změna nekoná, na řadu přicházejí vážná onemocnění v podobě hormonálních disfunkcí, diabetu, astmatu, až po nádorová onemocnění.

 

Řadu faktorů lze ovlivnit velmi obtížně, ale stále zůstává značný prostor k tomu, jak našim detoxikačním orgánům výrazně ulevit. Detoxikace by se neměla stát jednorázovým „výstřelem do tmy“, očistná kůra 2 - 3x ročně může zásadním způsobem podpořit naši obranyschopnost, vitalitu i celkové zdraví.

 

A proč právě na jaře?

Celou zimu se náš organismus přirozeně koncentroval na udržení tělesné teploty a permanentní zahřívání, což obvykle souvisí s vydatnější konzumací těžších jídel bohatých na tuky a sacharidy. Vitamíny jsme namísto z čerstvých sezónních zdrojů čerpali ve větší míře ze zásob, a co se pohybu týče, také v tomto směru přes zimu většina z nás jistě vnímá značný deficit. Z celkového „stand by“ režimu tak postupně přecházíme do aktivnější fáze jak na úrovni tělesné, tak na úrovni mentální. Podvědomě je pro nás s jarním úklidem domácností také obvykle snazší zahájit „vnitřní úklid“ a prakticky jej propojit s předvelikonočním postním obdobím, ke kterému se v posledních letech hodně lidí vrací.

 

Co udělat teď a co potom?


V první řadě je důležité ujasnit si, jak chceme detoxikaci pojmout a její zahájení si dobře načasovat. Přístupů k detoxu existuje nepřeberné množství, ale jedno mají společné – nezačínejte s detoxikací v době, kdy se fyzicky nebo psychicky cítíte „pod psa“, jste v abnormálním stresu, řešíte jakoukoli obtížnou pracovní či osobní situaci nebo na Vás „něco leze“. Také se raději nepouštějte do žádných radikálních „hurá akcí“ typu zahájení hladovky ze dne na den atp. Jelikož „vše je v hlavě“, cokoli mozku seberete, bude si chtít hojit někde jinde…a „přepálené starty“ obvykle nesměřují k úspěšným cílům…

 

Jak dlouho u očistné kůry vydržet?


To je velmi individuální a pochopitelně také odvislé od způsobu, který pro detoxikaci zvolíme. Obecně lze říci, že je vhodné začít pozvolna s 1 – 3 denní očistnou kůru, naslouchat svému tělu a intuici a v závislosti na tom, jaké tělo vysílá signály - přičemž nutno vzít v úvahu a pokusit se odfiltrovat počáteční sabotérské aktivity naší mysli :) - očistnou kůru prodloužit třeba na týden až měsíc. Je však důležité mít na paměti, že pro úspěšnost celé „akce“ bude nutné si i po skončení detoxikační kůry udržet zdravé stravovací návyky.

 

detox_pití

 

Pitný režim základem úspěchu


Nejsnáze můžeme detoxikaci nastartovat úpravou pitného režimu. Ten je alfou omegou jakékoli očisty. Bez kvalitního pitného režimu nebude sebeasketičtější detox úspěšný. Zvýšením konzumace pitné vody umožníme tělu vyplavit toxické látky, zároveň tak ve většině případů i částečně potlačíme pocit hladu nebo pokušení dát si něco „na zub“. Intenzitu takovýchto signálů mozek zvyšuje právě při začínající dehydrataci.

 

Navíc do hry vstupuje i kvalita vody. I taková zdánlivá banalita jako voda, dokáže vnést do našeho těla nežádoucí látky jako např. písek, rez či jiné mechanicky vnášené nečistoty z vodovodního potrubí, navzdory přísným legislativním pravidlům a kontrolním procesům. Řešením je spíše než balená voda domácí filtr.

 

Nastartování detoxikačního procesu napomůže denně po ránu (alespoň 20 min před snídaní) vypít šálek teplé (vlažné) vody s citrónovou šťávou nebo lžící jablečného octa.

 

Jemný způsob detoxikace nabízí také řada bylinných čajů, nejčastěji směsí. Z bylin, účinně napomáhajících detoxikaci zmiňme např. řebříček, břízu, svízel, pýr, pampelišku, fenykl sedmikrásku, popenec a samozřejmě hvězdu divokých bylin – kopřivu (divokým bylinám a jejich přínosu pro naše zdraví se budeme věnovat v některém z příštích článků).

 

Jedním z nejznámějších čajových směsí využívaných k detoxikaci je Triphala – ajurvédská směs tří léčivých bylin sestavená již před 5000 lety. Odstraňuje toxiny v trávicím ústrojí, zvyšuje vstřebávání živin, snižuje resorpci tuků a brání nadýmání.  Kromě detoxikačních účinků oplývá také účinky regeneračními, není návyková a v přiměřeném množství nemá žádné nežádoucí účinky.

 

Velmi jemnou detoxikaci nabízí také kurkuma, nazývaná též „žlutý zázvor“ nebo „indický šafrán“. Detoxikuje játra, ale i žaludek a žlučník, má silné antivirotické, antibiotické a antiparazitické schopnosti. Podporuje tvorbu žluči, čímž usnadňuje trávení, a chuť k jídlu. Pozitivně působí také na naši obranyschopnost, proti akné a dalším kožním problémům, zlepšuje prokrvení a tvorbu kolagenu. Dá se sehnat i čerstvá, nejčastěji se však můžeme setkat s kurkumou sušenou.

Z kurkumy si lze snadno připravit mnoho obměň detoxikačního nápoje nebo pro začátek využít velmi jemných kurkumových čajů ve třech příchutích od Sonnentor.

Chuťový požitek a pečlivé vyladění kombinací koření nabízí také Kurkuma Lattevanilkovou nebo zázvorovou příchutí, které můžete – po ukončení očistné kůry ;) - kromě nápojů použít třeba i k přípravě výborného kurkumového brownies.

Jelikož kurkumin – žluté barvivo, které kurkumě propůjčuje její charakteristický zlatavě žlutý odstín – je dokonale rozpustné v tucích, je vhodné kurkumu právě se zdravými tuky kombinovat.

 

 

Zlaté mléko


zlaté mléko

 

1 hrnek kokosového mléka (nebo jiného rostlinného)

2 lžíce čerstvé kurkumy nebo 1-2 lžičky kurkumy sušené

½ lžičky skořice

špetka kajenského nebo černého pepře

1 lžíce medu

1 lžička rostlinného tuku (lze vynechat)

Mléko zahřejeme, přidáme tuk, koření a krátce povaříme. Poté mléko přecedíme do sklenice, a jakmile trochu zchladne, přisladíme medem.

 

Detoxikační vzpruha

1 sklenice teplé vody

2 lžíce jablečného octa

2 citrónové šťávy

½ - 1 lžíce čerstvého strouhaného zázvoru nebo čerstvé kurkumy

¼ lžičky skořice

špetka kajenského pepře

1 lžička medu (lze vynechat)

Veškeré ingredience společně promícháme, můžeme krátce promixovat. Pijeme teplé, ideálně na lačno.

 

Příjemnou možností, jak osvěžit náš pitný režim v rámci očistné kůry, je příprava smoothie. Smoothie již ve skutečnosti stojí na pomezí mezi nápojem a pokrmem, v závislosti na výživového hodnotě ingrediencí, které do něho přidáme.

 

Při přípravě detox smoothie je dobré věnovat pozornost jednak kvalitě použitých surovin, tak také jejich kombinaci. Ideální je maximálně upřednostňovat zeleninu, volit zásadotvorné ovoce, omezit potraviny živočišného původu a nepřehánět to s ořechy a sladidly (lépe je vynechat zcela). Pokud je to jen trochu možné, do každého smoothie zakomponovat zdroj chlorofylu, na který je bohatá zejména listová zelenina, alternativu pak představuje i spirulina, mladý ječmen nebo třeba matcha. Chlorofyl se z hlediska chemické struktury podobá našemu hemoglobinu, podporuje přenos kyslíku a živin do buněk a na organismus působí silně detoxikačně, regeneračně a protizánětlivě.

 

detox pampel.


Zajímavou a zdraví vysoce prospěšnou alternativou a zároveň chlorofylovou „bombou“ jsou smoothie připravená s přidáním nebo výhradním použitím divoce rostoucích bylin. Pokud Vás toto téma zajímá a rádi byste některá „divoká smoothie“ vyzkoušeli, nahlédněte do inspirativní literatury autorů Štěpána a Melanie Matějkových.

 

 

Smoothie z klíčků

 

smoothie z klíčků

 

cca ¾ hrnku libovolných čerstvých klíčků

½ větší salátové okurky

1 větší zelené jablko

1 hruška

filtrovaná voda dle potřeby

 

Omyté a na kusy pokrájené jablko, hrušku a okurku dáme do mixéru, zalijeme trochou vody a rozmixujeme dohladka. Přidáme klíčky, dolijeme dle potřeby vodou a ještě krátce promixujeme.

 

 

Divoké detox smoothie

2 lžíce předem namočených lněných semínek (ideálně mletých)

2 lžíce předem namočených chia semínek

kousek zázvoru

30 g mladých kopřivových listů

30 g mladých bršlicových listů

15 g mladých pampeliškových listů

1 lžička ostropestřecových semínek (ideálně mletých)

3 menší jablka

2 lžíce citrónové šťávy

300 ml vody

Veškeré ingredience dáme do mixéru a rozmixujeme (vodu přiléváme postupně).

 

 

V příštím článku naší „detoxikační minisérie“ se zaměříme na další důležitý mezník v očistném procesu, kterým je úprava jídelníčku.

 

Zdroj informací: www.prodetox.cz; http://slunecnyzivot.cz; http://dr.frej.cz; http://kitchenette.cz; Zelené smoothie (Š. a M. Matějka); Detox smoothies (E. Maranik)

©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce