Také máte zahradu plnou denivkových květů?

06. července 2017

 

Denivka plavá, v řadě jazycích nazývaná „kráska dne“, zdobí bezpočet zahrádek, v jejichž okolí také velmi často zplaňuje. Přistěhovala se k nám z Asie, kde se také poprvé ocitla na talíři. Vyznačuje se oranžovými květy a splést si ji můžeme snad jen s liliemi. Denivky jsou však podstatně subtilnější a mají také odlišné listy. Kromě toho se od lilií liší podzemními hlízami (lilie vyrůstají z cibule).

 

Z denivky můžete bez obav ochutnat mladé jarní výhonky, poupata, květy, hlízy i listy. Listy je vhodnější konzumovat zjara, kdy nejsou ještě tak vláknité a raději je před konzumaci blanšírovat. Ve velkém množství totiž zasyrova působí halucinogenně. Květy jsou naprosto bezpečné, vyznačují se jemnou nasládlostí a křupavostí. Stávají se tak oblíbenou dekorací dezertů (zejména dortů) či salátů.

 

Denivce nesvědčí skladování, ani dlouhé převozy. Pokud potřebujete utržený květ (který mimochodem kvete pouhý jediný den) přemístit na delší vzdálenost, vybavte se dózou vystlanou navlhčeným hedvábným či jiným jemným šátkem a během přepravy udržujte dózu pokud možno v chladu.

 

Denivkové květy můžete také naplnit. Ve slané verzi oblíbenou pomazánkou (nejlépe tvarohového či tofu základu), ale také např. libovolným čokoládovým krémem; nebo je upravit tepelně např. v orientálním stylu typu kung pao.


Plněné denivkové květy


 

otevřené denivkové květy

ricotta

mascarpone

červená paprika

mladá cuketa

limetková šťáva

čerstvá pažitka

mořská sůl

 

Denivkové květy jemně očistíme a zbavíme pestíku i tyčinek. Z ostatních ingrediencí vymícháme pomazánku, kterou květy opatrně naplníme. Servírujeme např. na ledovém salátu, bez přílohy, příp. s kváskovým chlebem.

 

 

Orientální denivková poupata

 


 

poupata denivky plavé (příp. lehce rozvité květy)

mladá cuketa

červená paprika (lze použít i sterilovanou)

kousek čerstvého zázvoru

bambusové výhonky

arašídy (lze použít nesolené nebo jemně solené)

sezamové semínko (jakékoli)

arašídový olej

kukuřičný, bramborový nebo tapiokový škrob

kapka rýžového octa

tamari omáčka

sůl

 

Poupata očistíme a cca  min povaříme v páře. Na arašídovém oleji (nejlépe ve woku) roztopíme arašídový olej a opražíme na něm krátce zprudka arašídy. Přidáme nastrouhaný zázvor a sezam a dvě minutky restujeme. Poté vsypeme pokrájenou papriku a cuketu, přilijeme rýžový ocet, tamari, podlijeme vodou a přivedeme k varu. Zahustíme trochou škrobu rozmíchaného ve lžíci vody, krátce povaříme, přidáme v páře povařená denivková poupata a společně prohřejeme. Podáváme s rýží nebo rýžovými nudlemi.

 

Zdroje inspirace: www.paukertova.cz; Květinová kuchařka (J. Vlková)

©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce