Kostival lékařský: divoká bylina vhodná i k vnitřnímu užívání

31. května 2017

kostival

Těší se poměrně dobré pověsti v oblasti doléčování pohmožděnin, zlomenin, bolesti kloubů nebo otoků. Málokdo měl ale příležitost ochutnat jeho chuťově nezaměnitelné mladé listy.

Kostival v květu poznáte snadno, pro příští rok si „místo nálezu“ zapamatujte, neboť první jarní kostivalové listy ještě před rozkvětem chutnají nejlépe.

 

Kde ho hledat

Kostival pro svůj růst vyhledává vlhká místa. Rád se soustřeďuje v oblasti vodních toků (v Hradci se mu velmi líbí např. podél Orlice), ukrývá se spíše v polostínu a vyznačuje se zřetelně ochlupenými dlouhými kopinatými (špičatými) listy se zřetelným žilkováním.

 

Nezaměnitelný je pak v kombinaci s květy, které bývají nejčastěji temně fialové. Kromě listů z kostivalu využijete kořen, ten však pouze na vnější užití ve formě masti.

 

Možná záměna?

Teoreticky by záměna listů připadala v úvahu např. s náprstníkem červeným, překrásnou to divoce rostoucí květinou, která je však prudce jedovatá. Avšak nutná je pouze obezřetnost, nikoli přehnané obavy. Listy náprstníků jsou po okrajích pilovité (zubaté) a na omak odlišné. Navíc teď už všechny kostivaly kvetou a záměna je tudíž prakticky nemožná. Posuďte sami:

 

http://botany.cz/cs/digitalis-purpurea/

http://botany.cz/cs/symphytum-officinale/

 

Využití v kuchyni

Určitě se nenechte odradit kostivalovými na omak drsnými chlupatými listy. Pro konzumaci vybírejte listy nejmladší (nejblíže středové růžici) v délce do cca 10 cm. Nelekejte se, že většina delších listů bude děravých jako řešeto. Kostival nechutná jen nám lidem…:)

Kvůli zřetelnému ochlupení listů je vhodnější dopřát kostivalu tepelnou úpravu. Skvěle chutná v podobě závitků s libovolným obsahem – můžete jej plnit masem, sýrem, zeleninou, tempehem, prostě čímkoli co vás napadne, a dát zapéct do trouby. Nebo si připravte třeba tempuru – variaci na klasický japonský pokrm – kterou můžete nabídnout rodině či hostům jako zajímavou alternativu chipsů.

 

Využití v lidovém léčitelství

Kostival znali už staří Řekové. V průběhu let byla jeho síla využívána po úrazech pro lepší srůst kostí, při pohmožděninách, bolestech kloubů nebo méně rozsáhlých zánětech. Osvědčil se ale i při průduškových onemocněních, žaludečních vředech nebo hemoroidech.

Rozhodnete-li si sami připravit kostivalovou mast, vězte, že na rozdíl od listů, které je možné sbírat ideálně od května do srpna, v příhodných podmínkách pak až do prvních mrazíků; vyrývá se kořen brzy z jara, nebo pak na podzim.

 

Kostivalové závitky s uzeným tempehem

(4 porce)

 

závitky z kostivalu

 

8 – 12 mladých listů kostivalu

1 balení uzeného tempehu

2 jarní cibulky

2 lžíce olivového oleje

pórek

zbytek vařených luštěnin nebo hrst libovolných suchých luštěnin

(výborná je např. cizrna)

2 lžíce shoyu nebo tamari omáčky

1 lžíce mletého lněného semínka nabobtnalého ve 3 lžících vody

 

Kostivalové listy omyjeme a zblanšírujeme (přelijeme vroucí vodou a následně ihned prudce zchladíme), bude se nám s nimi lépe pracovat. Na olivovém oleji zpěníme drobně pokrájenou cibulku, přidáme nahrubo nastrouhaný tempeh a chvilku restujeme. Poté přidáme na půlkolečka pokrájený očištěný pórek (lze použít světlou i tmavší zelenou část) a opět chvilku orestujeme. Následně necháme malinko zchladnout. Poté vmícháme rozmixované luštěniny, nabobtnalé lněné semínko a ochutíme shoyu nebo tamari omáčkou. Každý list potřeme náplní, srolujeme, spíchneme jehlou nebo párátkem a dáme péct (na plechu vyloženém papírem na pečení) do trouby vyhřáté na 190 stupňů cca na 15 min. (před pečením můžeme lehce zakápnout olivovým olejem). Podáváme s libovolnou přílohou, moc dobré jsou závitky např. s klasickou rajskou omáčkou.

 

Kostivalová tempura


kostival_tempura

 

kostivalové listy

rýžová mouka

vychlazené světlé pivo (lze i nealkoholické)

špetka prášku z vinného kamene

semínka černého sezamu

avokádový nebo rýžový olej na smažení

libovolná hrubší sůl dle chuti

 

Z uvedených ingrediencí umícháme těstíčko konzistencí přibližně odpovídající hustějšímu palačinkovému těstu. Postupně do něho namáčíme na cca 2 cm délku pokrájené listy kostivalu a smažíme ve vyšší vrstvě rozpáleného oleje. Po osmažení necháme odsát přebytečný tuk na papírové utěrce.

Pozn.: Chcete-li být styloví, podávejte tempuru s rýží pokapanou kvalitní sójovou omáčkou. Jinak ji můžete libovolně „zobat“ na způsob chipsů. J

 

 

Zdroje inspirace: Květinová kuchařka (J. Vlková); www.paukertova.cz; Divoká kuchařka (Š. a M. Matějka)

©Bazalka s. r. o.; Hana Košťálová

nofoto

Zboží bylo přidáno do nákupního košíku. Zpět k nákupu K objednávce